Biologija

4 SKYRIUS. Ląstelių dalijimasis

4.3 Mitozė ir nelytinis dauginimasis daugialąsčių organizmų pasaulyje

1. Perskaitykite tekstą „Nuo ko priklauso žmogaus augimas?“

NUO KO PRIKLAUSO ŽMOGAUS AUGIMAS?

Tikriausiai pastebėjote, kad vaikai auga skirtingu tempu: vieni užauga aukšti, juos vadiname aukštaūgiais, kiti vaikai auga lėčiau ir lieka žemesnio ūgio. Tas pats ir su žaizdomis – vieniems žaizdos sugyja greitai, o kitiems tai trunka ilgiau. Kodėl?

Žmogaus augimui ir audinių regeneracijai įtakos turi labai daug veiksnių. Panagrinėkime juos.

Augimui įtakos turintys veiksniai

Paspauskite ant paveikslėlio norėdami jį padidinti.

Genetinės savybės. Ūgis – iš tėvų paveldimas požymis. Chromosomose esantys genai koduoja informaciją apie žmogaus galimą ūgį. Didelė tikimybė, kad, jeigu tėvai neaukšti, tai ir jų vaikai neužaugs aukšti. Būna taip, kad žemaūgių tėvų šeimoje vaikas užauga aukštas. Šiuo atveju verta pasidomėti protėvių (senelių, prosenelių, dėdžių ir tetų) ūgiu.

Augimo hormonai. Žmogaus organizme yra liaukos, gaminančios ir į kraują išskiriančios augimo hormonus. Šie hormonai reguliuoja augimą iki maždaug 25 metų amžiaus. Jeigu augimo hormonų gaminama per mažai, vaiko augimas gali sulėtėti arba visai sustoti. Žmogus lieka žemaūgis. Laiku pastebėjus šį sutrikimą, gydytojas paskiria gydymą ir augimas atsinaujina.

Mityba. Praeitose temose nagrinėjome, kad ląstelių mitozei būtina energija. Augimo hormonų gamybai būtinai reikia gauti baltymuose esančių aminorūgščių ir riebaluose esančių riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Jeigu vaikas maitinasi netinkamai, pavyzdžiui, valgo nepakankamai vaisių, daržovių, mėsos ar pieno produktų, maitinasi vienarūšiu maistu (kasdien valgo tą patį), didelė tikimybė, kad jis augs lėčiau. Milžiniška ir nepataisoma žala daroma, kai augantis žmogus badauja, tokiu atveju jis negauna daugelio augimui būtinų medžiagų.

Nesveikas gyvenimo būdas. Labiausiai žmogaus augimą stabdo žalingi įpročiai: rūkymas, alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų vartojimas. Šios medžiagos ne tik žaloja vidaus organus, bet ir stabdo ląstelių dalijimąsi, todėl sutrinka ir augimas. Rūkant ląstelės negauna pakankamai deguonies, joms trūksta dalytis būtinos energijos. Cigaretėse esančios nuodingos medžiagos žaloja jau esančias ląsteles, jos žūva, todėl sumažėja besidalijančių ląstelių skaičius. Žinoma, sutrinka ir augimo hormonų gamyba. Alkoholis ir kitos narkotinės medžiagos nuodingos, todėl pažeidžiami vidaus organai, sutrinka jų veikla, vystosi nepagydomos ligos. Augimas sustoja, nes ląstelių dalijimasis sulėtėja.

Sportas. Aktyvi fizinė veikla skatina medžiagų apykaitą tarp kraujo ir audinių ląstelių. Jos gauna daugiau deguonies ir dalytis būtinų medžiagų, todėl dalijasi dažniau ir sparčiau. Sportuojančio vaiko kaulai auga greičiau, kaulinė medžiaga savyje sukaupia daugiau kalcio ir fosforo druskų. Kaulai būna tvirtesni, retesnė kaulų ir sąnarių traumų tikimybė. Griaučių traumos gyja greičiau. Greičiau auga ir stiprėja raumenys, vaiko laikysena tampa taisyklinga, todėl žmogus atrodo aukštesnis. Tyrimai rodo, kad sportuojančio vaiko kraujyje išskiriama šiek tiek daugiau augimo hormonų, todėl, tikėtina, jis užaugs aukštesnis.

2. Perskaitykite tekstą „Regeneracijai įtakos turintys veiksniai“

REGENERACIJAI ĮTAKOS TURINTYS VEIKSNIAI

Amžius. Jauno žmogaus organizme medžiagų apykaita greitesnė nei vyresnio. Audiniai gauna mažiau dalytis reikalingų medžiagų, lėčiau šalina nereikalingus apykaitos produktus. Dėl šių priežasčių audinių regeneracija vyksta lėčiau. Palyginkime jaunuolio ir senolio rankas (1 pav.). Atkreipkite dėmesį į rankų odą: seno žmogaus oda suglebusi ir raukšlėta, o jauno žmogaus – lygi, be raukšlių. Kodėl? Seno žmogaus oda regeneruoja lėtai, jos audiniuose sumažėja stangrumą odai suteikiančio baltymo – kolageno.

Paspauskite ant paveikslėlio norėdami jį padidinti.

Vidaus organų ligos. Vidaus organų veiklos sutrikimai turi didelę įtaką žmogaus audinių regeneracijai. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergančiam žmogui žaizdos gyja ypač lėtai, nes ląstelės dėl gliukozės kiekio kraujyje sutrikimų nebegali dalytis.

Nesveikas gyvenimo būdas. Stabdo audinių regeneraciją, nes dėl nuolat gaunamų nuodingų medžiagų ląstelės žūva, stabdomas jų dalijimasis. Rūkymas ir alkoholio vartojimas didina tikimybę susirgti vėžiu. Cigaretėse ir alkoholyje esančios medžiagos sukelia ląstelių mutacijas, jos dalijasi sparčiai, tačiau negali augti ir atlikti savo funkcijos. Tokios pažeistos ląstelės vadinamos vėžinėmis, o jų grupė – naviku (augliu). Jeigu vėžinės ląstelės pradeda sparčiai dalytis ir plisti po visą žmogaus organizmą, ligoniui diagnozuojamas vėžys. Palyginkite rūkančio ir nerūkančio žmogaus odą, atkreipkite dėmesį, kiek rūkančio žmogaus veide daug raukšlių (2 pav.).

Paspauskite ant paveikslėlio norėdami jį padidinti.

Sportas. Sportuojančio žmogaus organizme ląstelės gyvena ilgiau, nes gauna pakankamai reikiamų medžiagų ir lengviau šalina apykaitos produktus. Tokio žmogaus medžiagų apykaita greitesnė. Dėl šios priežasties audinių ląstelės dažniau ir lengviau dalijasi.

Optimizmas ir gera nuotaika. Tyrimai rodo, kad dažnai besišypsančio ir besijuokiančio žmogaus kūne greičiau sunaikinamos stresuojant susidariusios kenksmingos medžiagos. Geros nuotaikos ir optimizmo turintis žmogus lėčiau sensta. Tyrimai parodė, kad tokie žmonės rečiau serga širdies ligomis, greičiau sveiksta, mažiau nerimauja, ilgiau gyvena (3 pav.).

Paveikslėliai

Paspauskite ant paveikslėlių norėdami juos padidinti.