Biologija
3 SKYRIUS. Genai ir paveldimumas
3.2. Paveldimoji medžiaga, saugoma chromosomose
1. Paskaitykite apie ląstelės paveldimosios medžiagos atradimą ir atlikite vadovėlio 70 puslapyje pateiktą praktinės veiklos 1 užduotį.
LĄSTELĖS PAVELDIMOSIOS MEDŽIAGOS ATRADIMO ISTORIJA
Rozalinda Franklin (Rosalind Franklin, 1920–1958) (1 pav.) pirmoji naudodama rentgeno spindulius aptiko ir nufotografavo ląstelės paveldimąją medžiagą. 1951 m. konferencijoje mokslininkė skaitė pranešimą apie pirmuosius DNR tyrimo rezultatus, tačiau jos pranešimas nebuvo deramai įvertintas.
R. Franklin bendradarbis suprato, kad Rozalindos nufotografuotos DNR molekulės nuotraukos yra tikrai svarbus mokslo atradimas. Jis pakvietė bendradarbiauti Fransį Kriką (Francis Crick, 1916–2004) ir Džeimsą Diujį Votsoną (James Dewey Watson, 1928) (2 pav.), tyrusius DNR molekulės struktūrą. Įtariama, kad mokslininkai naudojo Rozalindos Franklin fotografuotus DNR molekulės vaizdus be mokslininkės žinios ir leidimo (3 pav.). 1953 m. žurnale „Nature“ D. D. Votsonas su F. Kriku paskelbė savo hipotezę apie DNR struktūrą, straipsnyje buvo panaudotos R. Franklin darytos DNR molekulės nuotraukos. Už šią hipotezę F. Krikui ir D. D. Votsonui buvo skirta Nobelio premija, o R. Franklin liko užmarštyje.
Paspauskite ant paveikslėlių norėdami juos padidinti.