Literatūra 11 kl. 1 D.

3 skyrius

Johanas Volfgangas Gėtė

3.1. Gyvenimas ir kūryba

Paspauskite ant paveikslėlių norėdami juos padidinti.

3.2. „Faustas“

Paspauskite ant paveikslėlių norėdami juos padidinti.

1. J. V. Gėtė, priešindamas skirtingus požiūrius, prologe svarsto meno vertės klausimus. Šiandien, XXI a., mus kasdien supa kultūra, kuriama masiniam vartotojui, jos įtaka stipri kaip niekada anksčiau. Ar jūs pritartumėte nuomonei, kad populiarioji kultūra (literatūra) nėra vertinga? Kodėl taip manote? Ruošdamiesi diskutuoti, perskaitykite žurnale „Metai“ skelbtą diskusiją apie lietuvių populiariąją literatūrą „Populiariosios literatūros suvešėjimas“, išklausykite radijo pokalbį su sociologu, kultūros tyrinėtoju, poetu Artūru Tereškinu.

3. Šiandien aktuali ne tik populiariosios kultūros, bet apskritai meno tema. Filosofo Arvydo Šliogerio nuomonė pesimistiška: menas mirė. Tapytojas Mindaugas Skudutis pritaria: „Jeigu nuo šiuolaikinio meno kūrinių nuimsime etiketę menas, liks 90 proc. dramblio mėšlo.“ Pasidairykite po MO muziejaus kolekciją. Padiskutuokite, kas jums yra menas. Ar šiuolaikinis menas iš tiesų neturi jokios išliekamosios vertės?

6. Pažiūrėkite Eimunto Nekrošiaus režisuoto „Fausto“ I veiksmo pradžią (12–20 min.). Kokią Fausto būseną perteikia aktorius? Kaip, kokiais būdais?

8. Pažiūrėkite spektaklio „Faustas“ I veiksmo pabaigą, 11–12 paskutinių minučių – sutarties sceną.